vraceni dph z eu Kodap

Vrácení DPH vs. registrace k DPH v zahraničí

Vrácení DPH ze zahraničí versus registrace k DPH

Dotaz: Jsme firma poskytující stavební práce na Slovensku slovenskému plátci DPH. Na Slovensku pořizujeme stavební práce, které nám jsou fakturovány se slovenskou DPH. My fakturujeme slovenskému plátci bez DPH. Čtvrtletně žádáme o vrácení DPH, je to zdlouhavé a komunikace se slovenským úřadem je náročná. Bylo by lepší se na Slovensku registrovat a DPH za stavební práce nárokovat v rámci přiznání ke slovenské DPH?

Vypořádání DPH

Lze konstatovat, že DPH bude vypořádána dříve přes přiznání k DPH (zvláště, budete-li měsíčním plátcem), než při podání žádosti o vrácení DPH, na jejíž posouzení je základní zákonná lhůta 4 měsíce. Nicméně při kontrole ze strany příslušného úřadu může i vypořádání DPH na vstupu v rámci přiznání k DPH trvat řadu týdnů.

Ve Vašem případě předpokládáme, že na Slovensku nemáte provozovnu a případná registrace by byla registrací subjektu, který nemá na Slovensku sídlo ani provozovnu. Pokud je Vaším zákazníkem slovenský plátce DPH, povinnost registrace k DPH na Slovensku Vám nevzniká.

Budete-li na Slovensku vykonávat činnost, která povede k povinné registraci k DPH, pak budete DPH z této činnosti vypořádávat v rámci přiznání ke slovenské DPH a můžete si uplatnit i související daň na vstupu.

Pozor! Na Slovensku může zahraniční subjekt registrovaný ke slovenské DPH uplatnit v přiznání ke slovenské DPH daň na vstupu pouze z plnění, která přímo souvisejí s jeho tamními zdanitelnými plněními. V ostatních případech podává žádost o vrácení DPH.

Když pro účely vracení DPH využijete našich služeb, vyhnete se komunikaci s příslušným úřadem v zemi původu DPH. Tuto komunikaci na základě plné moci zajistíme.

 

další časté dotazy při vracení DPH z EU >

Kontaktujeme Vás!

stačí zanechat vzkaz a kontakt, ozveme se Vám sami
 
Sdílet na Facebooku