vraceni dph z eu Kodap

Časté dotazy

Časté dotazy

Přítelkyně ze Slovenska si při návštěvě u mne v ČR koupila na dobírku notebook s příslušenstvím za 20 000 CZK včetně DPH. Přítelkyně je starobní důchodkyně, tj. nejedná se o podnikatele. Lze DPH nějakým způsobem vrátit? 
Proces vrácení DPH dle § 82 resp. 82a ZDPH je určen výhradně podnikatelským subjektům registrovaným k DPH (plátcům DPH). Pokud zboží nebylo nakoupeno v rámci podnikání (jedná se o soukromou spotřebu) a kupující není registrován jako plátce DPH (osoba nepovinná k dani - běžný občan). V tomto případě tedy není možné, aby DPH byla vrácena zpět. Je to stejná situace, jako když běžně v obchodě nakupujete jakékoli zboží. V ceně vždy platíte DPH (vyčísleno na dokladu), ale jako nepodnikatel tuto daň nikdy zpět získat nemůžete.
Naše společnost zakoupila traktor v Německu. Traktor byl převezen do ČR, německý dodavatel jej fakturoval s německou 19% DPH. Máme nárok na vrácení této DPH?
Pokud se pořízení traktoru z Německa uskutečnilo v době, kdy Vaše společnost byla plátcem DPH v ČR, dodavatel Vám měl traktor dodat v režimu osvobozeného dodání zboží od jiného členského státu dle § 64 ZDPH (resp. § 6a UStG – německého zákona o DPH), tj. bez německé DPH. Zde tedy bude nutné jednat s Vaším dodavatelem, aby Vám fakturu opravil a vystavil bez DPH. Dodanění pak provedete v českém přiznání k DPH na principu reverse-charge, kde si však můžete zároveň uplatnit odpočet ve výši, na jakou máte nárok. Ve výsledku tak je možné, že z těchto plnění neodvedete žádnou daň.

 

Postup formou žádosti o vrácení DPH by v tomto případě bohužel nebyl účinný, protože žádost by byla zamítnuta se zdůvodněním, že německý dodavatel Vám měl fakturovat bez DPH. V prvé řadě tedy doporučujeme jednat s dodavatelem.


Musí se s žádostí o vrácení DPH posílat originály faktur? Budeme několik měsíců bez nich?

Nikoli. Pro účely zpracování a podání žádosti o vrácení DPH stačí kopie dokladů.

Vložte dotaz

Váš dotaz zaregistrujeme. Publikován bude po rozhodnutí specialisty i s odpovědí. Není vyloučeno, že se na Vás obrátíme pro doplňující informace.
Vaše zpráva:

Jméno:

Telefon:

E-mail:

 
Sdílet na Facebooku